Nr katalogowy: 904
Stolik do robótek w stylu późno-biedermeierowskim
konstrukcja - jawor; fornir - mahoń;
intarsja - orzech, mahoń; 76 x 39 x 39 cm.
Europa Środkowa, Niemcy (?), ok. 1835-40
z ośmiobocznym, odkładanym blatem, z szerokim oskrzynieniem mieszczącym liczne przegródki oraz z podwieszonym pod oskrzynieniem workiem z materiału na robótki, wsparty na trzonie ośmiobocznym, lekko rozwidlonym ku dołowi ujętym profilowana listwą, rozwidlonym w czwórnóg na lwich łapach. Całość fornirowana, intarsjowana na blacie ze scena rodzajową ujętą rokailami i gałązkami kwiatowymi, na oskrzynieniu wicią, a na wszystkich powierzchniach także żyłką, stopki zaś rzeźbione. Wnętrze oskrzynienia podzielone na dziewięć pojemników, z których cztery na bokach prostokątne zamykane wieczkami, cztery między nimi trójkątne w narożach i środkowy kwadratowy wyjmowany, umożliwiający
dostanie się do wnętrza worka;
konstrukcja - jawor; fornir - mahoń; intarsja - orzech, mahoń; 76 x 39 x 39 cm.
Stolik do przechowywania robótek w wyjątkowej formie z workiem z materiału, niespotykanej na polskim rynku antykwarycznym. Wykonany w okresie późnego biedermeieru z dekoracyjna intarsją na blacie inspirowaną motywami popularnymi w XVIII w.