Stanisław I. WITKIEWICZ - WITKACY (1885-1939)
Nr katalogowy: 142
Pejzaż zimowy (Zakopane), 1913
olej, płótno, 60 x 76 cm;
sygn. p. d.: Ignacy Witkiewicz 1913
olej, płótno, 60 x 76 cm;
na odwrocie nalepka z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1913 roku z numerem 1290 autorem i tytułem obrazu, rodzajem i ceną.
Lit. obrazu: Katalog wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, sierpień 1913, s. 13-16, tu wykaz prezentowanych prac S. I. Witkiewicza [poz. 93-175]. Opisy katalogowe sprowadzone do podania techniki oraz tytułu obrazu. Znalazło się tu siedem obrazów z tytułem „Pejzaż zimowy (Zakopane)” - poz. 93, 96, 98, 103, 104, 107, 113.
Oferowany obraz Stanisława Ignacego Witkiewicza należy do wczesnej fazy twórczości tego artysty zamykającej się w latach 1904 - 1914.
Okres ten jest stosunkowo mało zbadany, jednak musiała wtedy powstać znaczna liczba dzieł, skoro na wystawie w sierpniu 1913 r. prezentowano ich aż 35 sztuk. Są to prace powstałe w Zakopanem, w Bretanii, w Lovranie. W katalogu wystawy w wykazie eksponowanych obrazów ograniczono się zaledwie do podania ogólnego tytułu Pejzaż, Pejzaż jesienny, Pejzaż zimowy; czasem w nawiasie podano umiejscowienie - Zakopane, Lovrana, Bretania. Tak lakoniczne tytuły oraz brak szczegółowego opisu uniemożliwiają identyfikację wystawianych prac. Z całą jednak pewnością wśród wystawianych w 1913 r. w krakowskim Pałacu Sztuki znalazł się i oferowany obraz, na co wskazuje chociażby nalepka na odwrocie. Na wystawie tej streściła artysta dorobek artystyczny swojego pierwszego okresu twórczego, w którym to
widoczne jeszcze były wpływy ojca - Stanisława Witkiewicza, ale także jego profesorów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, szczególnie Józefa Mehoffera jak i wpływom modernizmu i jego plastycznej emanacji, którą była stylistyka secesji.
Wczesna twórczość malarska Stanisława Ignacego Witkiewicza uległa rozproszeniu. Odnajdywane po latach obrazy budzą zainteresowanie tak historyków sztuki jak i kolekcjonerów malarstwa. Oferowany obraz, odznaczający się niepoślednimi walorami artystycznymi, rzuca światło na wczesny rozdział sztuki tego wybitnego twórcy.
240 000 zł