Nr katalogowy: 828
Zegar kominkowy z damą czytającą książkę
brąz złocony, mosiądz;
Francja, Paryż, firma Pons, po poł. XIX w.
podstawa w formie wydłużonego prostokąta, na 4 nóżkach; wzdłuż dolnej krawędzi nakładka z motywem akantu, małżowin i wolut; wyżej szeroki gzyms zdobiony reliefowo akantem, kratką regencyjną, rocaille’m i girlandami; pośrodku - palmeta; u góry - młoda dama w sukni z bufiastymi rękawami i krynoliną, z lokami po bokach twarzy - siedząca przy stoliku okrytym bogato haftowaną tkaniną z frędzlami; przed nią otwarta książka i lichtarz; bryła stolika stanowi obudowę mechanizmu z systemem bicia godzin i półgodzin; od frontu kolista, srebrzona tarcza z rzymskimi cyframi; na płycie mechanizmu kolisty znak firmowy z napisem „Pons” oraz numery: „317” i „77”;
brąz złocony, mosiądz; wys. 42 cm, szer. 35,3 cm, głęb. 14 cm.