Nr katalogowy: 710
Para łyżek z apostołami
srebro nie cechowane, kość rzeźbiona;
dł. 15,8 cm, szer. 4,6 cm;
Niemcy?, 4 ćw. XIX w.
z łezkowatymi czerpakami z grawerowanymi wewnątrz scenami z Nowego Testamentu; trzonki obłe, połączone z czerpakiem tzw. nartem dekorowanym liściem akantu, zakończone figurkami z kości słoniowej przedstawiającymi apostołów Piotra z kluczami i Pawła ? (atrybut odłamany);
srebro nie cechowane, kość rzeźbiona; dł. 15,8 cm, szer. 4,6 cm;
Niemcy?, 4 ćw. XIX w.
Prezentowane łyżki powstały w okresie zainteresowania stylami historycznymi. Kształt czerpaków łyżek dość udanie naśladuje wyroby renesansowe, natomiast obłe trzonki i elementy dekoracyjne - grawerowane sceny oraz kościane rzeźby mają cechy stylistyczne charakterystyczne dla 2 połowy XIX wieku.