Nr katalogowy: 812
Zestaw 8 medali
- 4 bite, 4 lane
1. Medal „Eduard Fiala”- poświęcony czeskiemu numizmatykowi; awers: głowa mężczyzny en face, z napisami po obu stronach: „Ph Dr h c/ EDUARD / FIALA / 1855 / 1924”; w otoku: „ZAKLADATEL NUMISMATICKE SPOLEČNOSTI ČESKOSLOVENSKE”; rewers: z prawej postać mincerza przy pracy, z lewej napis: „IN / NUMMIS / HISTORIA / VIVIT”; wzdłuż dzielących powierzchnię medalu łuków napis: „ČESKA / NUMISMATICKA / SPOLEČNOST”; przy krawędzi sygn. „K”; brąz, bity, średnica 7 cm. Czechosłowacja, lata 70. XX w.
2. Medal „Mihail Eminescu”- pamięci rumuńskiego poety; awers: głowa młodego mężczyzny 3 w lewo; przy krawędzi u dołu sygn. „S. GRUDINSCHI”; rewers: napis w górnym otoku: „MIHAIL EMINESCU”; niżej poziomo: „GENIAL POET / AL. POPORULUI ROMIN / 1850 - 1889”; daty rozdzielone płonącą pochodnią; wzdłuż dolnej krawędzi - gałązka lauru; brąz, bity, średnica 6 cm. Rumunia, S. Grudinschi, lata 60. XX w.
3. Medal „Reconstruir Portugal” - poświęcony portugalskiej Rewolucji Goździków 25 kwietnia 1974 (Revoluçäo Dos Cravos); awers: motyw spirali; w dolnej części pionowy napis: „RECONSTRUIR”; wzdłuż krawędzi: „PORTUGAL”; rewers: sylwetki ludzi z transparentami, na których litery „MFA” [Movimento das Forças Armados - Ruch Sił Zbrojnych); u dołu łukiem: „ 25 ? DE ? ABRIL ? DO ? ANO ? DE ? 1974”; przy krawędzi: „rc n. GRAV 75” i sygn. „ESCULTOR MARTINS CORREIA”; brąz, bity, częściowo srebrzony; średnica 8 cm. Portugalia, Martins Correia (1910-1999); 1975.
4. Medal „Portuga / 74” - poświęcony portugalskiej Rewolucji Goździków 25 kwietnia 1974; awers: napis: „PORTUGA / 74”, zarys budowli, rusztowania i sylwetki ludzi; nad dolną krawędzią: „rc n GRAV 75” i „RUI CUNHA”; rewers: pejzaż z kominami fabrycznymi i sylwetkami ludzi pod sztandarem; nad nimi słońce; na tle pejzażu napis z rozsypanych liter: „a b r i l”, niżej „25”; brąz, bity, średnica 8 cm. Portugalia, 1975.
5. Medal „XXX Jubileuszowy Zjazd Internistów Polskich”; Awers: popiersie brodatego mężczyzny w okularach, en face; niżej napis: „WITOLD ORŁOWSKI / 1874 - 1966”; w górnym otoku: „TOWARZYSTWO INTERNISTÓW POLSKICH”; z prawej u dołu sygnatura; rewers: kielich z wężem Eskulapa pomiędzy parą dłoni [z fresku Michała Anioła w kaplicy Sykstyńskiej]; niżej napis: „KATOWICE 1989” i sygnatura; w otoku: „XXX JUBILEUSZOWY ZJAZD TOWARZYSTWA INTERNISTÓW POLSKICH”; brąz, lany, patynowany, średnica 8,6 cm. Polska, 1989.
6. Medal „XVI Congres FIDEM 1975” - związany z Międzynarodową Wystawą Sztuki Medalierskiej FIDEM; awers: napis wklęsło-wypukły: „XVI / CONGRES / FIDEM / 1975”; rewers: cyfra Krakowa - litera gotycka „K” pod koroną, niżej: „CRACOVIE / POLOGNE”; krawędzie nieregularne, pola gładkie; brąz, lany, patynowany, średnica 10 cm. Polska, Jerzy Nowakowski [1947-], 1975.
7. Medal „XVI FIDEM Cracovie” - związany z Międzynarodową Wystawą Sztuki Medalierskiej FIDEM; kolisty, z acentrycznym otworem; awers: wokół otworu wypukły napis: „XVI FIDEM CRACOVIE”; na całej powierzchni pokrytej zieloną patyną - rozsiane różnej wielkości polerowane krążki [medale]; w kolistym wgłębieniu przy krawędzi - data „1975”; rewers: wokół otworu - panorama rynku krakowskiego z kościołem Mariackim; na pozostałej powierzchni - patyna i polerowane krążki, jak na awersie; krawędzie nieregularne; sygn.: „B. CHROMY”; brąz, lany, patynowany, średnica ca 8,5 cm. Polska, Bronisław Chromy [1925-]; 1975.
8. Medal „XVI FIDEM Cracovie” - taki sam j. w., tylko mniejszy: średnica ca 8 cm.