Jonasz STERN (1904-1988)
Nr katalogowy: 7
Getto lwowskie - zestaw 6 linorytów
linoryt, papier, format odbitki zróżnicowany;
każdy linoryt opisany ołówkiem u dołu;
linoryt, papier, format odbitki zróżnicowany; każdy linoryt opisany ołówkiem u dołu;
Brama do getta I; 41 x 33,5 cm (wymiar arkusza); opis u dołu ołówkiem: Jonasz Stern - „Brama do getta I – 1948 – Linoryt e/a;
Brama getta II; 30,5 x 23 cm (wymiar arkusza); opis u dołu ołówkiem: Brama getta II – 1948 r. - Linoryt org niesygnowany;
Uwięziona; 17 x 15,2 cm (wymiar arkusza); opis u dołu ołówkiem: Jonasz Stern „Uwięziona” - 1949 – linoryt neg;
Ulica w getcie II; 30 x 40 cm (wymiar arkusza); opis u dołu ołówkiem: „Ulica w getcie II – 1950 r. - linoryt org. e/a;
Ulica w getcie II; 31,6 x 38,8 cm (wymiar arkusza); opis u dołu ołówkiem: „Ulica w getcie II” – 1950 r. - linoryt nsgn.;
Akcja na dzieci; 20 x 40,5 cm (wymiar arkusza); opis u dołu ołówkiem: Jonasz Stern - „Akcja na dzieci” - linoryt nsg.
Prace pochodzą z tworzonego przez Jonasza Sterna w latach 40. i 50. XX w. cyklu grafik będących wspomnieniem traumatycznych przeżyć z czasów okupacji i pobytu w gettcie lwowskim.
Bibl. Maria Zientara, Ocaleni z Holokaustu. Jonasz Stern, Erna Rosenstein, Artur Nacht-Samborski, Kraków - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - 2012