Nr katalogowy: 908
Stolik - etażerka secesyjna
konstrukcja - mahoń, orzech, okleina - mahoń,
palisander, brzoza, jesion, tulipanowiec;
Francja, Nancy, manufaktura Emile’a Galle, ok. 1890.
z dwoma prostokątnym blatami, mniejszym u góry wspartym na toczonych podporach zakończonych esowatymi wspornikami oraz większym u dołu opartym na czterech graniastych, rzeźbionych nogach. Blaty ujęte profilowanymi listwami, ozdobione intarsjowanymi kwiatami irysów. Nogi umieszczone skośnie do naroży, u góry poszerzone, z prześwitami, zakończone wolutowo. Na spodzie górnego blatu wyryte de`pose`, na blacie dolnym intarsjowany napis Emile GalleAL fecit z tarczą herbową go dzielącą, w której inicjały E A} G;
konstrukcja - mahoń, orzech, okleina - mahoń, palisander, brzoza, jesion, tulipanowiec;
78,5 x 89 x 64 cm.
Mebel pomocniczy, dekoracyjny. Jego eklektyczna forma, jak i dekoracja wyraźnie nawiązuje do dalekowschodnich wzorów, które ponownie modne stały się w 4 ćw. XIX wieku. Intarsjowana dekoracja inspirowana tym prądem w sztuce, z wielkoraportowym motywem wiązanki irysów, ma wyraźnie secesyjny charakter. Stoliketażerka wykonana została w manufakturze mebli w Nancy otwartej w 1883 roku przez Émile’a Gallé (1846-1904), francuskiego projektanta szkła i mebli,
współtwórcę szkoły w Nancy zajmującej się nauczaniem projektowania rzemiosła artystycznego. Mebel sygnowany znaczeniami manufaktury. Forma i dekoracja oraz sygnatury wskazują na powstanie po 1883, a przed 1890 rokiem. Zwykle blaty podobnych etażerek i stolików wykonywanych w tejże manufakturze posiadały podstawy o jednolitym charakterze, a nie jak w tym przypadku złożone z podpór toczonych i rzeźbionych, nie można jednak wykluczyć takiej oboczności w wytwórczości tego zakładu.