Nr katalogowy: 828
Zegar kominkowy, drewniany
konstrukcja sosnowa, okleiny mahoniowe, drewno
czernione, złocone; brąz złocony, mosiądz, alabaster,
szkło; Austro-Węgry?; 2 ćw. XIX w.
z podstawą na planie prostokąta, na 4 spłaszczonych kolistych nóżkach; obudowa architektoniczna; dołem wsparta na 4 złoconych lwich łapach, z łukową niszą; korpus prostopadłościenny, oflankowany od frontu dwiema toczonymi, alabastrowymi kolumienkami, o bazach i głowicach z brązu; tarcza osłonięta kolistymi drzwiczkami szklanymi, w obramieniu z brązu moletowanego w motyw plecionki; cyfry arabskie na biało emaliowanym pierścieniu; środek tarczy z brązu, moletowany w motyw fal ułożonych promieniście, tworzących iluzję konchy; w samym środku emaliowany pierścień z arabską podziałką kalendarza;
obudowa zwieńczona figurką złoconego orła z rozłożonymi skrzydłami - na dwuspadowym daszku z tympanonem ujętym czernionymi listwami; front zegara dekorowany aplikowanymi ozdobami z brązu złoconego i tłoczonej blaszki mosiężnej (motywy roślinne, uskrzydlone główki anielskie etc.); mechanizm z systemem bicia godzin i kwadransów, z repetierem i kalendarzem; gong sprężynowy; wahadło z soczewką w formie maski solarnej, tłoczonej w blaszce mosiężnej;
konstrukcja sosnowa, okleiny mahoniowe, drewno czernione, złocone; brąz złocony, mosiądz, alabaster, szkło;
wys. 57,5 cm, szer. 33 cm, głęb. 13,5 cm.
Austro-Węgry?; 2 ćw. XIX w.