Nr katalogowy: 827
Zegar kominkowy z postacią kobiecą i chłopcem
marmur szary, żyłkowany, brąz złocony
i patynowany; mosiądz, szkło;
Francja, firma Braci Japy, 3 tercja XIX w.
podstawa z szarego marmuru, na planie prostokąta, z ryzalitem pośrodku, wsparta na 6 nóżkach z brązu złoconego; obudowa architektoniczna, z prostopadłościenną bryłą pośrodku, ujętą kanelowanymi pilastrami; po bokach łukowe spływy, ozdobione kobiecymi głowami z brązu, na podłożu z akantowych liści; tarcza zegara z brązu złoconego, osłonięta szklanymi drzwiczkami, z nakładanymi cyframi rzymskimi; wokół tarczy plastyczne girlandy różane związane kokardą; w zwieńczeniu - grupa rzeźbiarska: bosa kobieta w antykizowanej, fałdzistej szacie, z włosami upiętymi w kok, trzymająca w obu rękach pęki kwiecia; u jej boku bosy chłopczyk w krótkiej szatce, z kwiatem słonecznika na długiej łodydze; mechanizm z systemem aryskim bicia godzin i półgodzin; na płycie mechanizmu znak firmy w kole, z napisem w otoku: „JAPY FRERES & Cie / G-DE MED. D’ HONNEUR”; ponadto bity numer „13288” i liczby „275” i „69”;
marmur szary, żyłkowany, brąz złocony i patynowany; mosiądz, szkło;
wys. 66,5 cm, szer. 48,5 cm, głęb. 19 cm.