Nr katalogowy: 840
Skrzynia - lada cechowa
konstrukcja sosnowa, dębowa, okleiny dębowe,
orzech, żelazo;
Europa Środkowa, XVIII/XIX w.
skarbczyk nieokreślonego cechu rzemieślniczego w formie skrzynki na 4 kulistych nóżkach (wtórnych), z szeroką, profilowaną listwą cokołową; front ujęty parą pilastrów; środkowa płycina z intarsją o motywie czterech stylizowanych lilii rozmieszczonych promieniście, w żyłkowym obramieniu; na ściankach bocznych - w prostokątach z podwójnej żyłki -
intarsjowane napisy; z lewej - rozdzielone rombami litery: „ ¦ V ¦ D ¦ M ¦ I ¦ AE ¦” [ „VERBUM DOMINI MANET IN AETERNUM” - „Słowo Pańskie trwa wiecznie”]; z prawej data: „¦ 1 ¦ 5 ¦ 9 ¦ 5 ¦” [zapewne założenia cechu]; wieko płaskie, z ukośnie
ściętą krawędzią; pośrodku żelazna, prostokątna antabka (wtórna) z 3 guzami w przewiązce i czterolistnymi rozetkami u nasady; zawiasy żelazne, taśmowe (wtórne); wewnątrz skrzyni z lewej strony - przyskrzynek z wieczkiem; z prawej widoczne ślady po nie zachowanym bliźniaczym schowku; zamek żelazny, przykładany, niekompletny, obecnie nie funkcjonujący;
konstrukcja sosnowa, dębowa, okleiny dębowe, orzech, żelazo;
wys. 33,5 cm, szer. 57 cm, głęb. 34 cm.
Europa Środkowa, XVIII/XIX w.