Nr katalogowy: 618
Para amforek z miniaturami z niewidomym Homerem i widokami pejzażowymi
Francja, Paryż? - wytwórnia nieustalona,
2 poł. - koniec XIX w.
o owoidalnych brzuścach montowanych na trzpień metalowy ze szpulową stopką na kwadratowej plincie; szyjki rozchylone, uchwyty w formie uskrzydlonych kariatyd na brzuścach dwustronnie barwne miniatury, w prostokątnych rezerwach obwiedzionych złoconą ramką: od frontu sceny przedstawiające niewidomego Homera:
1) starzec w ceglastej szacie, z lirą na plecach, wita podniesioną dłonią bosego chłopca w żółtej tunice, kładąc drugą dłoń na jego ramieniu,
2) idący skrajem urwiska starzec z kijem, w różowej tunice i fioletowej opończy, dźwiga siedzącego na jego lewym przedramieniu chłopca żółtej tunice; dwie miniatury pejzażowe (podobne) na odwrotnej stronie brzuśców: pejzaż
z architekturą nad wodą i ze sztafażem; stopki, plinty, szyjki i uchwyty złocone; złocenia przetarte, zwłaszcza na krawędziach, uchwyty ze śladami reperacji i uzupełnień złoceń (w partii głów i skrzydeł );
porcelana, farby naszkliwne złocenia błyszczące i matowe-grawerowane; wys. 21,8 cm i 23 cm;
oznaczenia od spodu jednej plinty ryty znak w masie.
Francja, Paryż? - wytwórnia nieustalona, 2 poł. - koniec XIX w.
Inspiracją dla miniatur z historią niewidomego Homera, wędrującego z chłopcem przewodnikiem mógł być obraz Williama Adolpha Bouguereau (1825 - 1905) z 1874 roku: Homer i jego przewodnik.