Nr katalogowy: 839
Zegar kominkowy z postacią młodzieńca
blacha mosiężna, brąz złocony, mosiądz, stal;
Francja, firma JAPY FRERES, 2 poł. XIX w.
obudowa z blachy mosiężnej, polerowanej, na planie prostokąta, z wysokim cokołem zdobionym nakładkami reliefowymi z brązu, z motywem uskrzydlonych główek, akantu, wolut i perełkowego sznura; zwieńczenie - z wyobrażeniem skały, z siedzącą postacią młodzieńca - poety - trubadura w średniowiecznym kostiumie, ze stilusem i zwojem w dłoniach; o skałę oparta księga w ozdobnej oprawie, z wyrytym sercem i 4 rozetkami; w skałę wbudowany mechanizm zegara, z systemem bicia godzin i półgodzin; tarcza biało emaliowana, z cyframi rzymskimi, otoczona perełkami; z tyłu koliste drzwiczki mosiężne osłaniają mechanizm; na płycie znak firmowy w kole, z napisem pośrodku: „Japy / Freres”; w otoku: „MEDAILLE D’OR”;
blacha mosiężna, brąz złocony, mosiądz, stal; wys. 35,5 cm, szer. 24 cm, głęb. 8,5 cm.