Nr katalogowy: 835
Wakizashi, w pochwie
stal, drewno, laka, skóra rekina, miedź; dł. całk. 63 cm;
Japonia, głownia XVIII/XIX w.; rękojeść XIX w.
krótki miecz japoński (noszony przez samuraja w parze z kataną); głownia stalowa, z sygnaturą mistrza płatnerskiego na wewnętrznym płazie przy trzpieniu; rękojeść - tsuka - drewniana, pokryta skórą rekina; brak oplatającej taśmy i głowicy rękojeści (kashira); tsuba stalowa, przypominająca wykrojem czterolistną koniczynkę; okucie habaki miedziane, suchi stalowe, ażurowe, z falistym zdobieniem - rytym i pisanym złotem; pochwa - saya - drewniana, pokryta czarną
laką, z wycięciem na nożyk - koganata (którego brak);
stal, drewno, laka, skóra rekina, miedź; dł. głowni 47 cm, dł. całk. 63cm, w pochwie 56,5 cm.