Nr katalogowy: 909
Biurko klasycystyczne
sosna, brzoza, mahoń, fornir - mahoń,
okucia - mosiądz, stal; 116,8 x 118,5 x 73,3 cm.
Europa Środkowo-Wschodnia, po 1800.
wolnostojące, z konsolową podstawą, z pięcioma szufladami pod blatem oraz nastawką z dwoma niewielkimi szafkami na bokach i półkami umieszczonymi między nimi, fornirowane mahoniem, ozdobione mosiężnymi złoconymi okuciami. Podstawa wsparta na czterech kolumnach, lekko rozszerzających się ku dołowi, z parami wąskich szuflad na bokach i szerszą pośrodku wraz z łukowato wyciętym pod nią miejscem na kolana, oparta na platformie od frontu łukowato wyciętej. Skrzydła drzwiczek nastawy łukowate, flankowane na bokach toczonymi kolumnami, w ich wnętrzach po jednej półeczce. Kolumny przy skrzydłach drzwiczek oraz przednie nogi podstawy u góry i u dołu ujęte mosiężnym obejmami imitującymi kapitele i bazy, ozdobionymi delikatnymi ornamentami z perełkowania, arkadowania i sieci rombów. Zamki przykładano-wpuszczane, stalowe, jednoryglowe. Otwory kluczowe z wpuszczanymi kluczynami mosiężnymi;
sosna, brzoza, mahoń, fornir - mahoń, okucia - mosiądz, stal; 116,8 x 118,5 x 73,3 cm.
Reprezentacyjne biurko do pracy o prostej formie, ozdobione fornirem mahoniowym o płomienistym usłojeniu oraz mosiężnymi złoconymi okuciami. Prezentowany model biurka znany z podobnych realizacji powstałych na terenie obecnej centralnej Polski i Litwy.