Nr katalogowy: 829
Szabla francuska, oficerska, wz. 1822, w pochwie
Francja, wytwórnia Balp w St. Etienne, wz. 1822,
odmiana późniejsza, XIX/XX w.
głownia stalowa, z szerokim, długim, obustronnie ciągnionym zbroczem i wąską, przygrzbietową bruzdeczką; na grzbiecie głowni przy nasadzie napis: „ST. ETIENNE BALP”; jelec z brązu złoconego, tarczowo-kabłąkowy z dwoma obłękami; tarczka i dolne partie obłęków zdobione floralnie;
zwieńczenie kabłąka dekorowane z obu stron rozetkami; trzon rękojeści w okładzinie z czarnego rogu, z 13 karbami; głowica owalna, na kapturku zdobnym laurowym ornamentem - ryty własnościowy monogram wiązany „SG”; pochwa stalowa, niklowana, z ostrogą, opatrzona 1 ryfką z brajcarkiem;
stal, brąz złocony, czarny róg; dł. głowni 90 cm, krzywizna 3,5 cm, dł. całk. 105 cm, w pochwie 108,5 cm.
Francja, wytwórnia Balp w St. Etienne, wz. 1822, odmiana późniejsza, XIX/XX w. (używana m. in. przez oficerów gen. Hallera).