Nr katalogowy: 622
Para popiersi Tyrolczyków
Niemcy, Oskar Gladenbeck - pracownia własna (?),
2 poł. XIX w. (koniec XIX w.).
popiersia na cokolikach w formie skalistych podstaw z modelowaną plastycznie roślinnością alpejską (szarotki, porosty, drobne różyczki). Przedstawiają kobietę w sznurowanym gorseciku białej bluzce, zarzuconej luźno wokół szyi i zatkniętej za gorset cienkiej apaszce i w kapeluszu z piórkiem na upiętych nisko włosach oraz wąsatego mężczyznę w białej koszuli ciemnym kubraku z klapami, i kapeluszu z piórkiem; drobne przetarcia malatury;
glinka terakotowa drobnoziarnista, farby ceramiczne matowe, kryjące; wys. 31,5 cm (kobieta) i 30,5 cm (mężczyzna); sygn. wyciskami: 1) kobieta: […] MARKE / GESETZL. GESCHUANTZT, OSCAR GLADENBECK, 245, z boku ryte: Stehli (?), od spodu: 45; 2) mężczyzna: OSCAR GLADENBECK / FRIEDRICH […] EIDER, 244; słabo czytelny znak orła (?) oraz nieczytelne
litery, od spodu ryte: 42.
Niemcy, Oskar Gladenbeck - pracownia własna (?), 2 poł. XIX w. (koniec XIX w.).
Prace XIX-wiecznego rzeźbiarza i ceramika niemieckiego, być może zrealizowane w wiedeńskiej wytwórni Friedricha Goldscheidera (patrz: nieczytelna sygnatura na popiersiu męskim ).