Nr katalogowy: 611
Zespół 12 figurek, seria: 12 miesięcy (Znaki Zodiaku)
Berlin, Państwowa Wytwórnia Porcelany (KPM),
model Friedricha Eliasa Meyera (1724-1785)
z ok. 1750 roku, powtórzenie z XX w.
w formie postaci dzieci, na płaskich czworokątnych podstawach, z atrybutami miesięcy - pór roku i białymi kartuszami przy podstawach, z reliefowymi znakami Zodiaku:
Baran: chłopczyk w fioletowym surducie i futrzanej czapce, z gałązką i nożem w dłoniach;
Byk: chłopiec-siewca, z workiem ziarna i płachtą z ziarnem;
Bliźnięta: tańczący bosy chłopiec z kwiatami w czapce uniesionej w prawej dłoni;
Rak: bosy chłopiec z parasolem w dłoni i płaskim koszykiem;
Lew: bosy chłopiec przy koszu z owocami (wiśnie?) i owocem w dłoni;
Panna: bosy chłopiec w czapeczce z daszkiem, ze snopem i sierpem;
Waga: bosy chłopiec z kapeluszem w dłoni, stojący przy pniu;
Skorpion: bosy chłopiec w kapeluszu, z kiścią winogron i kielichem w prawej dłoni;
Strzelec: chłopczykmyśliwy, ze strzelbą i ptakiem;
Koziorożec: chłopczyk w futrzanej czapce, z tasakiem i nożami za pasem;
Wodnik: chłopiec w futrzanej czapce, chuchający w dłonie;
Ryby: chłopiec w czarnym kapeluszu, ślizgający się na łyżwach;
porcelana farby naszkliwne; wys. 10 - 12 cm;
sygn. kobaltem podszkl. berło, drukiem ceglastym: jabłko królewskie z krzyżem i literami KPM poniżej (kursywą), naszkl. czernią znaki cyfrowe, na części figurek wyciski: S, lub ES.
Berlin, Państwowa Wytwórnia Porcelany (KPM), model Friedricha Eliasa Meyera (1724-1785) z ok. 1750 roku, powtórzenie z XX w.
Zespół 12 figurek symbolizujących miesiące - znaki Zodiaku powstał jako zestaw do dekoracji stołu (sourtout de table); popularny i chętnie powtarzany w manufakturze do dzisiaj; figurki są popularnym prezentem urodzinowym.