Nr katalogowy: 817
Szabla perska, szamszir
Iran, głownia XVIII/XIX w.; oprawa późniejsza.
głownia stalowa, damastowa; na płazie zewnętrznym, przy grzbiecie, w partii zastawy - pisana złotem; jelec krzyżowy,
stalowy; na końcach ramion spłaszczone buławki; rękojeść w okładzinie drewnianej; głowica ptasia, zakończenie drewniane, przydane;
stal, drewno; dł. głowni 73,5 cm, krzywizna 8,5 cm; dł. całk. 86 cm.