Nr katalogowy: 612
Para muzykujących pasterzy
Anglia, Bow?, 2 poł. - kon. XVIII w.
Zobacz pełne informacje
dwie figurki na rocaillowych, złoconych podstawach z plastyczną dekoracją roślinną, w dworskich kostiumach XVIII- wiecznych: kobieta w tanecznej pozie, przy skałce z kwiatami, gestykulująca; w kwiecistej sukni, żakiecie z rozwianymi połami, ozdobionym przy rozcięciach i zapięciu plastycznymi czerwonymi kokardkami, w luźno zarzuconej na włosy i plecy czarnej chustce - welonie, z torbą u boku, z leżącą u stóp owieczką w kwiatowym wieńcu. Mężczyzna przy pniu z zawieszoną torbą pasterską i owieczką w wieńcu leżącą u stóp; stoi w tanecznym kontrapoście, z kartką z napisem: Sonet w prawej dłoni; w peruce z harcapem, spodniach do kolan z czerwonymi kokardkami; kokardki przy zapięciu kwiecistego fraka i przy pantoflach; pod pachą kapelusz z czerwoną wstążką, przez lewe ramię przerzucona tkanina- czarna peleryna. Drobne ubytki dekoracji plastycznej (m.in. kwiatki, listki, palce lewej dłoni mężczyzny);
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. ok. 22 cm (obie figurki); obie figurki sygn. od spodu kobaltem podszkl. skrzyżowane strzały o dużych grotach, z kółkiem na skrzyżowaniu; ryte: 469.
Anglia, Bow?, 2 poł. - kon. XVIII w.
Efektowna para figurek, b. dobrze malowanych i modelowanych w konwencji XVIII-wiecznej, nawiązujących wyraźnie do tematyki i stylistyki figurek z Miśni; cechy porcelany (angielskiej, kostnej?) i rzadkie sygnatury (łączone przez niektórych badaczy z Bow) wskazują na angielską wytwórnię w Bow, jedną z najwcześniej założonych na Wyspie manufaktur porcelany (działała: 1744/48 - 1776), inspirującej się plastyką miśnieńską.