Kajetan SOSNOWSKI (1913-1987)
Nr katalogowy: 411
Z kuchni - z cyklu: Obrazy puste, 1965
olej, płótno;
96 x 94 cm;
olej, płótno;
96 x 94 cm;
sygn., dat. i opis na odwrocie: KAJETAN SOSNOWSKI / 96 x 94 / obraz „z kuchni" / 1965.
Cykl „Obrazów pustych” był tworzony przez artystę w pierwszej połowie lat 60. XX w. Ich powstanie było rezultatem rozważań teoretycznych nad jednorodnością światła i koloru. Artysta zrezygnował z przedstawiania form, figur i przedmiotów na rzecz gry światła. Monochromatyczną płaszczyznę ukazywał rozprowadzając dłonią farbę bez użycia pędzla ani innych narzędzi. Prace z tego okresu cechuje wewnętrzna świetlistość.