Nr katalogowy: 902
Szafa kredensowa art deco
konstrukcja - sklejka, fornir - orzech, czeczota
orzechowa, jawor (?), uchwyty - stal, bakelit;
Polska, pocz. lat 30. XX w.
na bokach i z przodu prosta, złożona z kilku części o asymetrycznym układzie, pełnych i przeszklonych służących do ekspozycji i przechowywania. Po lewej stronie szafa zamykana jednoskrzydłowo. W centralnej części przeszklona szafka w kształcie odwróconej litery L nieco wyższa od szafy obok i lekko cofnięta w stosunku do frontu. U dołu szafka dwudrzwiowa, trójskrzydłowa (dwuskrzydłowa po lewej i jednoskrzydłowa po prawej) uniesiona w stosunku do szafy po lewej stronie. Na prawym boku pośrodku barek zamykany pełną klapą. Lewe frontowe naroże szafy, górna boczna
krawędź przeszklonej szafki oraz górna krawędź barku zaokrąglone.
Przeszklona szafka zamykana dwoma przesuwnymi taflami, zwieńczona daszkiem po lewej stronie wystającym poza jej korpus i wywiniętym do góry w formie niewielkiej woluty. Całość fornirowana wzorzystą okleiną i ozdobiona jasną żyłką na obrzeżach powierzchni skrzydeł i klapie, u dołu zakończona wąskim cokołem w formie profilowanej i czernionej na krawędziach listwy, dodatkowo na prawym boku wsparta na stalowych kulach. We wnętrzu szafy trzy półki, w szafkach u dołu po jednej, w części przeszklonej dwie szklane, w barku dwie szklane, wąskie, faliście wycięte oraz szyba na wewnętrznej stronie klapy barku. Uchwyty stalowe w formie wybrzuszonego paska założonego na pomarańczowy bakelitowy szyld w formie łezki;
konstrukcja - sklejka, fornir - orzech, czeczota orzechowa, jawor (?), uchwyty - stal, bakelit;
169,3 x 208,6 x 56,5 cm.
Polska, pocz. lat 30. XX w.
Wielofunkcyjna szafa kredensowa wykonana w stylu dojrzałego art deco z początku lat trzydziestych. W okresie tym przetworzono już początkowo mocno skubizowane i wyraźne kształty mebli w formy płynniejsze. Poza tym
zaczęto produkować meble dopasowane do potrzeb mniejszych mieszkań, w których konieczne stało się zastosowanie mebli nie tyle dekoracyjnych, a przede wszystkim funkcjonalnych. Omawiany mebel zbudowany z wielu korpusów
o różnym przeznaczeniu, które wyróżniono materiałem i kształtem, jednocześnie przenikających się i tworzących całość o ciekawym bogato artykułowanym froncie, z zachowanymi bakelitowymi uchwytami, stanowiącymi pod względem formy, materiału i kolorystyki kwintesencję stylu art deco.