Nr katalogowy: 620
Amfora neorenesansowa z dekoracją groteskową i uchwytami - hermami
majolika, szkliwo cynowe, farby wysokich temperatur,
koperta ołowiowa;nie sygnowana.
Włochy, nieokreślony warsztat - atelier, XIX/XX w.
o kulistym, lekko wydłużonym brzuścu, z kielichowo rozchyloną szyjką, na szpulowej profilowanej stopie; uchwyty w formie uskrzydlonych kobiecych herm z dwudzielnymi, skręconymi wężowo ogonami, osadzone skrzydłami przy krawędzi szyjki oraz w górnej części brzuśca, nad plastycznymi maskami - maszkaronami.
Na jasnokremowym brzuścu dekoracja barwną groteską, z umieszczonymi centralnie z dwu stron medalionami z popiersiami kobiety i mężczyzny oraz motywami kandelabrów, rytonów, herm, masek roślinnych wolut i esownic, zakomponowanych wzdłuż osi symetrii;
wokół szyjki i stopy szlaki groteski z kwiatonami, medalionami i hermami; brzusiec pęknięty, wylew klejony, reperowany; majolika, szkliwo cynowe, farby wysokich temperatur, koperta ołowiowa; wys. 49 cm; nie sygnowana.
Naśladownictwo - pastisz dekoracji groteskowej w typie zdobień z Urbino; swobodna dekoracja, malowana w XIX-wiecznej „malarskiej” manierze (np. kolory skrzydeł i torsy uchwytów-herm).