Nr katalogowy: 615
Wackelpagode figurka Chińczyka
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. ok. 16 cm;
nie sygnowana.
Niemcy, kopia modelu miśnieńskiego - Drezno?; XIX w.
siedzącego ze skrzyżowanymi nogami, w żółtych pantoflach, luźnej kwiecistej szacie we wzór indianische Blumen, mocno rozchylonej na brzuchu, drapowanej na plecach, w kołnierzu-kryzie; głowa, dłonie i język ruchome, z metalowymi obciążnikami; przetarte lekko złocenia, drobne wyszczerbienie kryzy przy szyi;
nie sygnowana.
Wykonywane w Miśni od 2 dziesięciolecia XVIII wieku figurki bożka szczęścia Budai-Ho-Shang zyskały swoją najbardziej
znaną formę w parach siedzących Chińczyka i Chinki, kiwających głowami, dłońmi i wysuwających język, zrealizowanych w dwu wielkościach przez Johanna J. Kaendlera ok. 1730-1740 i w 1762 roku. Do starych modeli wracano w Miśni chętnie i często, zwłaszcza w XIX stuleciu; figurki naśladowano i kopiowano wówczas także w innych saskich wytwórniach w Dreźnie (np. wytwórnia Richarda Klemma, czy Sächsische Porzellanfabrik zu Potschappel von Carl Thieme). Oferowana tu mniejsza wersja „Wackelpagode männlich” odwołuje się do starego modelu miśnieńskiego nr 153, jednak brak sygnatur pozwala sądzić, że figurka jest kopią wg modelu miśnieńskiego.