Nr katalogowy: 801
Komplet mebli gabinetowych,
neostylowych;
Niemcy (?), 1 ćw. XX w.
neostylowych;
Złożony z szafy bibliotecznej, biurka, stolika pomocniczego, fotela oraz trzech krzeseł, naśladujących wzory i dekoracje renesansowe, wykonanych i fornirowanych orzechem, ozdobionych płaskorzeźbionymi wiciami, jajownikiem, perełkowaniem, wspartych na stylizowanych zwierzęcych łapach. Szafa biblioteczna przyścienna i wolnostojące biurko o prostych bokach i froncie oraz zaokrąglonych frontowych narożach, dekorowane bordiurami wypełnionymi wicią z suchego akantu (na skrzdłach drzwi, na szufladach, w szafie także na gzymsie wieńczącym) zwieńczone profilowanym gzymsem, wsparte na czterech nogach w formie stylizowanych lwich łap, tylne szafy graniaste. Szafa trójdrzwiowa, z szufladą pod środkowym skrzydłem drzwi; o bocznych skrzydłach pełnych, środkowym przeszklonym. We wnętrzach po cztery półki z możliwością regulacji położenia. Biurko z dwoma szafkami i szufladą po środku. We wnętrzu szafek: po lewej stronie trzy szuflady, po prawej jedna półka. Stolik z okrągłym blatem ujętym stylizowanymi liśćmi, z kwadratową pł ą o wciętych bokach.
Stolik, fotele i krzesła wsparte na czterech nogach, przednich kabriolowych (w stole wszystkie) zwieńczonych u góry wolutą, a u dołu stylizowanym szponem, tylne graniaste, zbieżne, szablaste. Nogi siedzisk spięte na bokach prostymi łączynami, od frontu falistą dekorowaną liśćmi. Siedziska wyściełane (na siedzeniach i oparciach), o prostych, lekko odchylonych do tyłu oparciach i trapezoidalnych siedzeniach. Fotele z falistymi poręczami, kanelowanymi, zakończonymi wolutami, wspartymi na graniastych i łamanych wspornikach.
Niemcy (?), 1 ćw. XX w. Komplet mebli neostylowych, wykonany na fali powrotu do wzorów mebli renesansowych i barokowych oraz mody na te meble, która trwała od 2 poł. XIX do 1 ćw. XX w. W XX wieku meble te przybrały już nowoczesne formy, wskazujące na inne potrzeby klienteli je kupującej. Wyposażano nimi zarówno gabinety w domach prywatnych, jak również biura w instytucjach, np. sądach, ambasadach. Były bardzo popularne w Polsce Południowej i Północnej, tam też znajdowały
się ich główne centra produkcji. Omawiany komplet charakteryzują typowe dla tego nurtu formy, w pewnej mierze stylizowane na meblach renesansowych. Dekoracja płaskorzeźbiona mimo swej schematyczności, została zaprojektowana proporcjonalnie, ożywia fronty mebli.