Stanisław JAKUBOWSKI (1881-1934)
Nr katalogowy: 209
Sanitariuszka z rannym legionistą
Warszawa, proj. 1915, odlew
firmy brązowniczej Braci Łopieńskich po 1918.
Zobacz pełne informacje
postać młodej kobiety podtrzymującej z macierzyńską troską osuwające się ciało rannego żołnierza; z tyłu poniżej rąbka sukni
sygn.: „S. Jakubowski / 1915”;
z boku, ukosem ozn. firmy odlewniczej: „BR. ŁOPIEŃSCY”;
brąz, odlew patynowany; wys. 82 cm; szer. ca 38 cm, głęb. ca 29 cm;
podstawa z jasnobrązowego, żyłkowanego marmuru, na planie owalu; wys. rzeźby z podstawą 94 cm.
Warszawa, proj. 1915, odlew firmy brązowniczej Braci Łopieńskich po 1918.
Rzeźba eksponowana była na wystawie: „Bracia Łopieńscy - tytani warszawskiego brązownictwa” w Muzeum Woli (Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy) od 17 lipca do 11 listopada 2013 i wymieniona w katalogu (poz. 3).
Fabryka Braci Łopieńskich była najsłynniejszą polską firmą brązowniczą w 1. poł XX w. Pracownia ma długą tradycję, którą rozpoczął nestor rodu Łopieńskich - Jan w 1862 roku. Następnie była prowadzona przez synów założyciela jako spółka. Od 1900 roku działała pod szyldem „Bracia Łopieńscy”. Zakład szybko zdobył renomę w całej Polsce.
Dorobek braci Łopieńskich stawia polską sztukę brązowniczą w czołówce europejskiej. Ich warszawska wytwórnia była na początku XX wieku największą tego typu fabryką „na wschód od Berlina”. Wykonane prace charakteryzowała wysoka jakość artystyczna i techniczna. Firma działała nieprzerwanie do 1950 r., gdy została upaństwowiona i przekształcona w spółdzielnię „Brąz dekoracyjny”.