Szafa na słupach
tzw. Stolenschrank w stylu
barokowym; Europa Środkowa,
Niemcy południowo-wschodnie (?)
tzw. Stolenschrank w stylu
barokowym;
o konstrukcji wieńcowej, dwuczęściowa, z dwuskrzydłową nastawą o prostych bokach i froncie,
wspartą na stołowej podstawie na toczonych podporach zakończonych spłaszczonymi kulami, spiętych u dołu
wiązaniem z dwóch giętych, przecinających się łuków.
Całość zwieńczona gzymsem w formie scoji, fornirowana, intarsjowana ornamentem geometrycznym.
Wewnątrz u góry wąska, falista półka, a poniżej jedenaście szufladek wokół centralnej jednoskrzydłowej szafki, której
dekoracja frontu imituje podział na dwa skrzydła. Wnętrze wyklejone ceglastą tapetą dekorowaną złoconą
wicią (zachowana fragmentarycznie, przybrudzona).
Na skrzydłach drzwi gwieździste poduchy (na froncie) i pola (na bokach i we wnętrzu), obwiedzione
profilowaną, czernioną listwą (na froncie) i wstęgą (na bokach i we wnętrzu). Na froncie i bokach wypełnione
ptakami na gałązkach, a we wnętrzu wzorzystą okleiną. Wokół lic szuflad, analogiczna, jak na froncie profilowana
listwa czerniona. Zamek stalowy, przykładano-wpuszczany, jednoryglowy.
Szyld zamka z blachy mosiężnej, o kształcie przypominającym wydłużony owoc granatu (sercowaty, ukoronowany), grawerowany w wić.
Materiał: konstrukcja - sosna, fornir - orzech; intarsje: orzech, jawor, śliwka (?); okucia - stal, mosiądz; 171,7 x 131,4 x 58,4 cm
Europa Środkowa, Niemcy południowo-wschodnie (?);
1 ćw. XVIII w. - zmieniona konstrukcja, naprawiony, uzupełniony 2 poł. XIX w.
Forma szafy typowa i popularna w epoce baroku. Powstała z ustawienia dużego kabinetu do przechowywania cennych
przedmiotów, jak zastawy, czy dokumentów, na stołowej podstawie, aby łatwiej można było do nich sięgać, z nich
korzystać. Dekorowana w sposób właściwy tamtemu czasowi i terytorium: wzorzystym fornirem orzechowym, intarsją
z ptakami egzotycznymi (papugami), wstęgami i polami o falstym i gwieździstym zarysie. Mebel zapewne z uwagi
na zły stan zachowania został poddany generalnej naprawie, która zmieniła jego wygląd zewnętrzny (uzupełniony fornir,
kształt poduch, dekoracje z listew, gzyms wieńczący, wiązanie), jak również wnętrze (zmieniony układ podziałów
wewnętrznych). Mebel ciekawy, rzadki na rynku antykwarycznym.