Ferdynand RUSZCZYC (1870-1936)
Nr katalogowy: 247
Zachód słońca na brzegu morza, 1896
olej, płótno naklejone na tekturę, 31 x 45,7 cm;
na odwrocie napis odręczny (autorski?)
niebieską kredką „Krym/ Ruszczyc/ 30”, 1602
oraz Z.30, nalepka z TPSP w Krakowie z „Wystawy pośmiertnej Ferdynanda Ruszczyca”, grudzień
1937, nr 2072/30, z tytułem obrazu Zachód słońca na brzegu morza, odręczny napis
ołówkiem: „Katalog wyst. 1964 - poz. 54”
Studium do pracy dyplomowej „Gwiazda wieczorna” (1897), obrazu pierwotnie znajdującego
się w Akademii Sztuk Pięknych w St. Petersburgu (obecnie zaginiony). Lit.: „Ferdynand
Ruszczyc. 1870 - 1936. Pamiętnik wystawy”, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
1966, il. 15 - 17 - szkice rysunkowe do obrazu „Satyr grający na fujarce” oraz reprodukcje
zaginionego obrazu „Gwiazda wieczorna”.