Piotr MICHAŁOWSKI (1800-1855)
Nr katalogowy: 240
Żołnierz francuski na koniu, ok. 1835
olej, płótno, 46 x 36,5 cm
Na blejtramie naklejka z wystawy ZPAP w Krakowie
Plac św. Ducha 1 Dom Artystów z roku 1925.
olej, płótno, 46 x 36,5 cm
Na blejtramie naklejka z wystawy ZPAP w Krakowie Plac św. Ducha 1 Dom Artystów z roku 1925.
Z ekspertyzy obrazu prof. dr Joanny Szpor z 20 listopada 2009: „Opisany w niniejszej ekspertyzie sposób budowania obrazu, malowania i operowania pędzlem wskazuje bez
wątpienia na autorstwo Piotra Michałowskiego. Potwierdzaja to też badania rtg oraz IR. Datowanie tego staycznego studium malarskiegonależy dołączyc do świczebnych dzieł
Piotra Michałowskiego […] Wydaje się, że Studium żołnierza francuskiego na koniu powstało jeszcze za czasów studiowania Michałowskiego w pracowni Charleta (1832-33),
ale już w trakcie wypracowywania swego własnego stylu i drogi twórczej w dziedzinie malarstwa olejnego; stąd datowałabym obraz na lata 1933-34.”