Józef BRANDT (1841-1915)
Nr katalogowy: 234
Hetman Stefan Czarniecki na koniu
olej, tektura, 55,5 x 45 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JB
sygn. p. d.: JB
Na odwrocie orzeczenie Feliksa Kopery z 1944 r.
Ten wybitny malarz scen historycznych i patriotycznych, swoją szczególną uwagę kierował ku wojnom
kozackim, tatarskim oraz okresu Potopu Szwedzkiego. Często przedstawiał wybitnych dowódców. Na
oferowanym obrazie po raz kolejny przedstawił postać hetmana Stefana Czarnieckiego, słynnego
dowódcę wojskowego, siedzącego w dumnej pozie na pięknym lśniącym koniu.
Jest to przykład późnej twórczości Józefa Brandta. Kolorystyka, swada malowania dowodzi powstania
obrazu po 1900 roku, kiedy to malarz odszedł od monachijskich „stimmungów”, znacznie rozjaśniając
paletę, dodając swym pracom „nowoczesnej” świetlistości.