Nr katalogowy: 904
Obrotowa biblioteczka, tzw. revolving bookcase w stylu edwardiańskim
konstrukcja - mahoń, żeliwo; fornir - mahoń,
Anglia, 1890 - 1910
w formie prostopadłościennej, otwartej ze wszystkich stron szafki, z kwadratowym blatem i dwoma półkami pod nim umieszczonymi wokół graniastego trzonu, rozwidlonego u dołu w czwórnóg na rolkach. Na bokach korpusu po lewej stronie po trzy szczebelki. Na półkach drewnianymi galeryjkami wyznaczone cztery otwarte od zewnętrznej strony pojemniki. Galeryjki i szczeblinki umożliwiające stabilne ustawienie książek. Blat intarsjowany pośrodku motywem patery o podpalanych wewnętrznych krawędziach. Wokół blatu profilowana listwa, a wokół zewnętrznego obrzeża intarsjowane pionowe paski. Trzon u dołu spięty
trójkątnymi, żeliwnymi, ażurowymi podporami, pod którymi zamontowany krzyżak czwórnogu. Rolki ceramiczne w mosiężnych obejmach;
intarsje - brzoza podpalana;
obejmy rolek - mosiądz, rolki - ceramika; 86,5 x 49,2 x 50 cm.
Anglia, 1890 - 1910
Ten typ mebla stosowany był już w XVIII w. lecz dopiero w 1808 roku został opatentowany przez B. Crosby'ego. Rozpowszechniony w 2 poł. XIX w. w bibliotekach i salonach. Omawiana szafka wykonana w stylu klasycyzującym, awiązującym do projektów angielskiego ebenisty E. Sheratona, popularnym za panowania króla Edwarda (1902-10). Na polskim rynku antykwarycznym wyjątkowo rzadki obiekt. Identyczna biblioteczka obrotowa została opublikowana w książce Johna Andrewsa „Victorian and Edwardian Furniture”, 1992, s. 59.