Nr katalogowy: 726
Kandelabr 4-ramienny z figurą Neptuna
Warszawa, firma BRACIA ŁOPIEŃSCY, XIX/XX w.
na nieregularnej, wyobrażającej fale morskie podstawie z brązu złoconego, z motywem małżowin, wolut i akantu - postać Neptuna siedzącego na delfinie, z trójzębem w prawej ręce; u jego stóp chłopięcy Tryton z rybim ogonem, dmący w róg; za ich plecami wyrasta akantowy konar; jego esowate odgałęzienia tworzą cztery ulistnione ramiona świecznika, ze zwisającymi
gronami pąków kwiatowych; tulejki wazonowe umieszczone na wielolistnych talerzykach. Trzon zakończony tulejką na piątą świecę, z wyjmowaną gaśniczką w formie płomienia; z tylu sygnatura: „BR. ŁOPIEŃSCY / WARSZAWA” oraz numer „2347”; brąz, odlew cyzelowany, złocony i patynowany; wys. ca 67 cm, szer. ramion ca 34 cm.
„Fabryka Wyrobów z Bronzu i Srebra. Odlewnia Figur i Rzeźb” braci Grzegorza i Feliksa Łopieńskich przeżywała swój rozkwit na przełomie wieków; początkowo przy ul. Ordynackiej 3, w dawnym warsztacie ich ojca - znakomitego artysty -
brązownika i cyzelera Jana Łopieńskiego, następnie - od 1900 - na posesji przy ul. Hożej 45 i 55. Produkcję zakładu stanowiły brązy stołowe i salonowe - żyrandole, świeczniki, patery, żardiniery , zegary, wazony, garnitury na biurko, dekoracyjne rzeźby, a także wszelkie aparaty kościelne - nastawy ołtarzowe, cyboria, pastorały, krzyże, monstrancje, kielichy, figury świętych… Oprócz
projektów własnych i trzeciego brata - grafika i medaliera Ignacego Łopieńskiego - właściciele firmy realizowali odlewnicze zamówienia polskich artystówrzeźbiarzy tamtej doby: Tadeusza Bylewskiego, Sławomira Celińskiego, Antoniego
Kurzawy, Konstantego Laszczki, Józefa Gabowicza, Edwarda Wittiga, Czesława Makowskiego i wielu, wielu innych. Łopieńscy podejmowali się nie tylko wykonywania niewielkich posągów, statuetek i popiersi, ale również prac monumentalnych, pomnikowych.
Oferowany obiekt jest znakomitym przykładem profesjonalnej i artystycznej perfekcji zakładu Łopieńskich.