Nr katalogowy: 403
Aniołek
drewno lipowe polichromowane; wys. 58 cm.
Polska (Puławy ?), ok. poł. XVIII w.
Późnobarokowa rzeźba aniołka pochodzi zapewne
ze zwieńczenia niewielkiego ołtarza. Niektóre
cechy stylowe - ostre żłobkowane fałdowanie
draperii i typ fizjonomiczny o szeroko rozstawionych
oczach - mogą wskazywać na ośrodek rzeźbiarski
w Puławach. Obecna wtórna polichromia,
z karnacją w pełni pobieloną i szatą pokrytą
złotolem, zaciera pierwotne, wysokie walory
artystyczne rzeźby.