Malarz nieokreślony niemiecki (XVI w.)
Nr katalogowy: 267
Cierniem Koronowanie, 1554
olej, deska, 120 x 76 cm;
dat. u góry: 1554
olej, deska, 120 x 76 cm;
dat. u góry: 1554
Oferowany obraz ilustruje fragmenty zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza „I uplótłszy koronę z ciernia, włożyli na głowę jego,
i dali trzcinę w prawą rękę jego, a upadając przed nim na kolana, naśmiewali się z niego, mówiąc: Bądź pozdrowiony, królu
żydowski!” (Mt. 27,29) i św. Marka (Mk. 15,17).
Jest to jeden z najbardziej popularnych tematów od czasów wczesnego gotyku, należący do Cyklu Pasyjnego, ukazujący
ludzkie cierpienie Chrystusa. Chrystus siedzi w centralnym punkcie kompozycji, ze spuszczoną głową, w białej szacie. Dookoła niego zgromadzili się oprawcy, czterech z nich nakłada mu koronę z cierni, jeden klęcząc podaje obciętą trzcinę. Z lewej strony stoi trzech brodatych mężczyzn, najprawdopodobniej są to faryzeusze.
Scena osadzona jest we wnętrzu.
Obraz ten z 1554 roku został namalowany jeszcze w tradycji XV-wiecznej (nawiązuje do malarstwa, tympanonów, witraży
z tego okresu), na co wskazuje centralne i frontalne ustawienie postaci Chrystusa.
Typ malarstwa wskazuje na warsztat niemiecki.