Auguste RENOIR (1841-1919)
Nr katalogowy: 256
Mała kąpiaca się, po 1907
olej, płótno, 12 x 12 cm;
sygn p. d.: R
olej, płótno, 12 x 12 cm;
sygn p. d.: R
W załączeniu kopia certyfikatu wystawionego przez Guy-Patrice Dauberville i Michel Dauberville dn. 2. IX. 2004
Temat kopiących się kobiet towarzyszył temu wybitnemu impresjoniście przez cały okres jego
twórczości. Pierwsze jego ujęcia pojawiają się gdy malarz tworzył jeszcze w duchu Gustave'a Courbeta
i zmieniają się wraz z rozwojem jego stylu.
W tej późnej pracy, której pojawienie się stanowi wyjątkowe wydarzenie na polskim rynku
antykwarycznym, artysta pozostał wierny ulubionej kolorystyce z czasów rozkwitu impresjonizmu -
barwom różu, słonecznej zieleni, tonacjom oliwkowym, intensywnych błękitów. Pociągnięcia pędzla
stają się dłuższe, wąskie, malowane energicznie. Widoczne są tu tendencje właściwe twórczości
kolorystów tworzących w pierwszej ćwierci dwudziestego wieku. Choć wyrastają z impresjonistycznych
doświadczeń Renoira są już bliższe sztuce nowoczesnej. Podobnie jak i w malarstwie Claude Moneta
także i w obrazach Renoir widoczna jest ewolucja doświadczenia artystycznego.
W 1907 roku ze względów zdrowotnych - dokuczliwego zapalenia stawów - Renoir przeniósł się do
Les Collettes, posiadłości w Cagnes-sur-Mer, gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Mimo choroby -
dokuczliwego reumatoidalnego zapalenia stawów - nie przestawał malować.