Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)
Nr katalogowy: 236
Modelka (Kobieta na tle morza), ok. 1920
olej, tektura, 78 x 64,5 cm;
sygn. l. d.: J. Malczewski
olej, tektura, 78 x 64,5 cm;
sygn. l. d.: J. Malczewski
Na odwrocie napis: „M. N. K./ N. D. 2695” oraz nalepki: z TPSP w Krakowie z „Wystawy Jacka
Malczewskiego” z 1939 roku, z numerem 193. 1703, tytułem „Modelka” oraz techniką, z TPSP
w Krakowie z nazwiskiem autora, tytułem, techniką, wymiarami, nalepka z tytułem Modelka
i „nr Inwentarza 766”, nalepka z nazwiskiem autora, tytułem pracy i numerem depozytu N.D. 2699,
fragment nalepki z nieczytelnym odręcznym napisem oraz nalepka z Zakładu Galanteryjno -
Introligatorskiego Roberta Jahody z Krakowa, ul. Gołębiej 4;
Temat morza pojawia się w twórczości Jacka Malczewskiego niezwykle rzadko. Znane jest jedynie kilka
portetów na jego tle. Za przykład można podać „Portret Leona Pinińskiego” z 1904 roku, znajdujący się
we Lwowskiej Galerii Obrazów.
To wyjątkowe pod względem tematu dzieło emanuje melancholią. Spokój morza jest odbiciem nastroju
przedstawionej kobiety, ale wprowadza także w tak właściwą dla dzieł Malczewskiego symboliczna
zadumę.
Praca została namalowana w lekki, akwarelowy sposób. Jasna kolorystyka, biel, słoneczne błękity i
zielenie wskazują na jej powstanie najprawdopodobniej około 1920. Obraz nosi częste w twórczości
Malczewskiego cechy zamierzonego non finito, w którym dominują rozbiegane, ekspresyjne smagnięcia
pędzla.