Ferdynand RUSZCZYC (1870-1936)
Nr katalogowy: 259
Zachód słońca na brzegu morza, 1896
olej, płótno naklejone na tekturę,
31 x 45,7 cm;
31 x 45,7 cm;
na odwrocie napis odręczny (autorski?) niebieską kredką „Krym/ Ruszczyc/ 30”, 1602 oraz Z.30, nalepka z TPSP w Krakowie z „Wystawy pośmiertnej
Ferdynanda Ruszczyca”, grudzień 1937, nr 2072/30, z tytułem obrazu Zachód słońca na brzegu morza, odręczny napis ołówkiem: „Katalog wyst. 1964 -
poz. 54”
Studium do pracy dyplomowej „Gwiazda wieczorna” (1897), obrazu pierwotnie znajdującego się w Akademii Sztuk Pięknych w St. Petersburgu (obecnie
zaginiony). Lit.: „Ferdynand Ruszczyc. 1870 - 1936. Pamiętnik wystawy”, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1966, il. 15 - 17 - szkice
rysunkowe do obrazu „Satyr grający na fujarce” oraz reprodukcje zaginionego obrazu „Gwiazda wieczorna”.