Józef CHEŁMOŃSKI (1849-1914)
Nr katalogowy: 153
Orka, po 1900
olej, tektura; 16,5 x 22,5 cm;
sygn. l. d.: JOZEF CHEŁMOŃSKI
sygn. l. d.: JOZEF CHEŁMOŃSKI
Jozef Chełmoński jako przedstawiciel realizmu polskiego w duchu narodowym fascynował się folklorem, często ukazywał sceny z życia wsi, starał się ukazać obiektywną prawdę połączoną z grą barw pod wpływem zmieniającego się światła. Znany obraz o tym samym tytule z 1896 roku znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.