Nr katalogowy: 214
Święty Jan Kanty
drewno lipowe złocone z elementami polichromii;
Kraków (?), ok. 1760-80
drewno lipowe złocone z elementami polichromii; wys. 52 cm.
Kraków (?), ok. 1760-80
Rzeźba przedstawia św. Jana Kantego - kapłana, a zarazem profesora, a po beatyfikacji patrona Uniwersytetu Jagiellońskiego. Charakterystyczny dla ikonografii świętego jest przyodziewek - sutanna, toga, szeroki kołnierz i befki pod szyją. Rzeźbę o charakterystycznych długich, łamanych fałdach wykonał jeden z warsztatów krakowskich trzeciej tercji XVIII w. Szaty i trzewiki zostały pokryte pełną pozłotą, karnacje naturalistyczną polichromią. Zarówno polichromia jak i pozłota są obecnie wtórne; szaty i fragmentarycznie głowa mają uszkodzony grunt.