M. GODLEWSKI, XIX w.
Nr katalogowy: 113
Para pejzaży egzotycznych
Tubylcy na moście, Pejzaż z panterą
akwarela, papier, sygnowane
M. GODLEWSKI, XIX w. zapewne Alfred Michał GODLEWSKI (1838-1918)
Tubylcy na moście
akwarela, papier, 41,5 x 53 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: M Godlewski (...) / 1869
Pejzaż z panterą
akwarela, papier; 41 x 52 cm;
sygn. p. d.: M Godlewski O p/1870
Interesujące prace, niespotykane w malarstwie polskim tego czasu, sprawiają wrażenia powstałych na podstawie znanych z autopsji pejzaży z Ameryki Południowej?, Afryki?.
Dane o Michale Alfredzie Godlewskim, ani też o jego ojcu Michale Godlewskim (1799- 1875) zawarte w "Słowniku artystów polskich", nie wzmiankują jakoby któryś z tych artystów podróżo wał do egzotycznych krajów, ani też, by podejmował tematy zbliżone do oferowanych akwarel. Możliwe jest zatem, że mamy do czynienia z pracami nieznanego dotychczas w lite ra turze artysty, którego umiejętności malarskie godne są odnotowania.