Nr katalogowy: 810
Sekretera w stylu biedermeier
Europa Środkowa,
Polska (?); 1 ćw. XIX w.
trzyczęściowa, prosta na bokach, falista od frontu, z trzyszufladową podstawą,
wysuwanym blatem zakrytym bębnem klapy części sekreterowej oraz rozbudowaną
nastawą z trzema różnej wysokości szafkami i szufladą u dołu. Całość wsparta na
czterech konsolowych, profilowanych nóżkach, fornirowana wzorzystą okleiną
orzechową. Dolna szuflada o prostym licu, dwie pozostałe wybrzuszone. Wysuwany blat
z licem imitującym szufladą.
W nastawie skrzydła drzwi szafek wybrzuszone, bocznych niższych mocno.
Środkowa szafka nastawy zwiefczona falistym naczółkiem, ujęta na bokach
półkolumnami, na graniastych wspornikach. Wnętrze części sekreterowej
z jedenastoma, różnej wielkości szufladami.
Blat podzielony na trzy części, z trzema zakrywanymi wiekami pojemnikami (dwuboczne
przesuwane, środkowy, odkładany). Wieko środkowej części wyklejone suknem.
W środkowej szafce nastawy dwie półki, górna falista, wąska.
Konstrukcja - sosna, dębina, jesion; fornir - mahoń, czeczota orzechowa;
225 x 129,8 x 64,4 cm;
Europa Środkowa, Polska (?); 1 ćw. XIX w.
Prezentowany mebel o pięknej, wieloelementowej formie, typowej dla okresu biedermeieru,
jednakże rzadziej spotykanej na polskim rynku antykwarycznym. Wartość mebla podwyższa
dobry stan zachowania nie zmieniony konserwacjami.