Nr katalogowy: 711
Szabla oficera francuskiej artylerii kon
M. 1829.
Francja, Alzacja, Klingenthal. Lata 30-te - 40-te XIX w.
M. 1829.
Głownia stalowa, masywna, jednosieczna, dług. 810 mm, szer. przy nasadzie 32 mm i grubości 10 mm, z krzywizną ok. 59 mm, wklęsło szlifowana na obu płazach, zakończona obosiecznym, przygrzbietowym sztychem. Na grzbiecie ryty, słabo czytelny napis zawierający nazwę firmy, zapewne Coulaux & Camp. á Klingenthal. Oprawa rękojeści wykonana zapewne na prywatne zamówienie, brązowa, przepisowa, zamknięta. Jelec krzyżowo kabłąkowy. Jelec krzyżowo kabłąkowy, z tylnym ramieniem odgiętym ku dołowi i zakończonym okrągłą łezką, ozdobioną cyzelowaną rozetką kwiatową. Kabłąk wygięty eliptycznie
i połączony z kapturkiem głowicy. Zarówno kabłąk jak i ramię jelca ozdobione są cyzelowaną dekoracją w formie gałązki laurowej. Głowica płazka, owalna ozdobiona na wierzchu cyzelowanym wyobrażeniem dwóch luf armatnich z osadzonym na nich kogutem galijskim. Krawędź krótkiego kapturka ozdobiona analogicznie do kapturka i jelca. Trzon rękojeści wykonany z rogu, karbowany. Pochwa wykonana z grubej blachy stalowej, lutowana na grzbiecie na mosiądz, z dwoma ryfkami z ogniwkami na grzbietach i osadzonymi w nich kółkami nośnymi. Wewnątrz, w górnej części znajduje się krótkie wodzidło umocowane za
pomocą nitu. W dole pochwa zakończona nierówno ramienną ostrogą, z przednim ramieniem dłuższym.
Stal, brąz, mosiądz, róg. Dług. całk. w pochwie - 987 mm, b. pochwy - 947 mm. Waga: w pochwie - 1435 g, b. pochwy - 943 g. Francja, Alzacja, Klingenthal. Lata30-te - 40-te XIX w.