dębina, orzech, sosna, fornir i intarsje - orzech, czeczota jesionowa;
Europa Zachodnia, Niemcy?, ok. 1800
dwuczęściowa, o prostych bokach i froncie, z dwuskrzydłową, przeszkloną nastawą, z częścią sekreterową, zamykaną ukośnie ułożoną, odkładaną klapą, pod którą dwie szufladki w oskrzynieniu, z podstawą komodową z czterema szufladami w trzech rzędach, wsparta na czterech graniastych zbieżnych nóżkach, fornirowana, intarsjowana. We wnętrzu nastawy dwie półki. Na klapie intarsjowana dekoracja: w owalnym medalionie ujętym liśćmi laurowymi antyczna świątynia w otoczeniu drzew. Na bokach oraz wokół skrzydeł drzwi, klapy i lic szuflad geometryczne pola ujęte wstęgą nawiązujące do kształtu tych części sekretery.
Gzymsy ujęte pasami z intarsjowanych i podpalanych kwiatów tulipanów (nastawa) oraz plecionek (podstawa). We wnętrzu sekreterowym na bokach po trzy szufladki ułożone schodkowo z wklęsłymi licami, obok po trzy wnęki (dwie małe u góry, jedna większa u dołu) ujmujące umieszczoną centralnie wysuwaną wnękę-pojemnik zakończoną u góry podwójnym łukiem. Wnętrze prawej dolnej szufladki podzielone na cztery przegródki. Za środkową wnęką trzy niewielkie szufladki. Na dnie wnętrza sekreterowego pojemnik zasuwany wiekiem. Klapa od wewnętrznej strony wyklejona skórą. Po odłożeniu opierana na dwóch wysuwanych z oskrzynienia listwach. Zawiasy mosiężne czopowe, toczone. Zamek klapy mosiężny, trójryglowy, wpuszczany. Zamek nastawy i szuflad mosiężno-stalowe, wpuszczane, jednoryglowe. Szyldy zamków i uchwytów mosiężne, owalne, wtórne; dębina, orzech, sosna, fornir i intarsje - orzech, czeczota jesionowa; 197 x 103,2 x 57,5 cm.
Sekretera wykonana została prawdopodobnie na terenie Niemiec na pocz. XIX wieku, o czym świadczy forma dekoracja. Intarsjowaną dekorację charakteryzuje powściągliwość i dobra jakość techniczna. Mebel po konserwacji. Brak oryginalnych okuć.