MALCZEWSKI Antoni
Nr katalogowy: 810
„Marya”
ilustrował Elwiro Andriolli (1836-1893)
Wydanie trzecie. Warszawa 1883.
Powieść ukraińska z 8 fotograficznymi reprodukcjami rysunków E. M. Andriollego. Wydanie trzecie. Warszawa 1883. Nakład Gebethnera i Wolffa. 35 cm, s. 63, 8 całostronicowych tablic, oprawa wydawnicza po profesjonalnej konserwacji, płótno z głębokimi tłoczeniami i bogatymi złoceniami, brzegi kart złocone, ozdobne inicjały.
Najsłynniejsza powieść Antoniego Malczewskiego oparta na historii hr. Gertrudy z Komorowskich Potockiej, żony Stanisława Szczęsnego Potockiego porwanej i utopionej w 1771 r. na rozkaz Franciszka Salezego Potockiego, ojca jej męża.„Maria” była pierwszym w Polsce utworem literackim ilustrowanym fotografiami.
Wykonał je Konrad Brandel. Oprawa wydawnicza wykonana w Lipsku przez introligatora G. Fritzschego (sygn. na tylniej wyklejce). Niewielkie zabrudzenia oprawy i zbrązowienia, podkreślenia i zapiski ołówkiem, stan dobry.