kapiszonowych, w puzdrze
pistolety o 8-grannych, gwintowanych, stalowych, szmelcowanych lufach, z warkoczem; na grzbietach napis złotem: „Pierre Castinne Renette ŕ Paris”; bliżej części dennej - numery „1” i „2”; na stalowych warkoczach grawerowane motywy wici akantowej, muszli i liści palmowych; podobnie dekorowane zamki, płyty zamkowe oraz osłony spustów; łoża orzechowe, krótkie, zdobione snycersko: pod lufami splecione liście akantu, na kolbach drobne, ukośne karby, obramowane stylizowanymi liśćmi akantu; na łożu pod lufą - od wewnątrz - wyciśnięte litery „J.M.P.”; głowice owalne, okute stalowymi trzewikami z grawerunkiem akantowym, zakończone sterczynami w formie laufra; puzdro drewniane, dębowe, prostopadłościenne, zamykane na kluczyk; na wieczku w centrum wpuszczony kartusz mosiężny, ślepy; wewnątrz skrzynka wyścielona zielonym suknem, z gniazdami na dwa pistolety oraz na utensylia do ładowania i konserwacji broni:
1/ klucz do śrub, nasadowy, graniasty, z drewnianą, spłaszczoną rączką;
2/ śrubokręt z takim samym uchwytem;
3/ stalowa łyżeczka - miarka do prochu;
4/ puzderko cylindryczne, toczone, palisandrowe, na pistony;
5/ walcowata ampułka metalowa na smar (z napisem na spodzie: „JAMES DIXON & SONS, SHEFFIELD”; w dwóch narożach po przekątnej przegródki z pokrywkami; w jednej zachowane 2 ołowiane kule, w drugiej - kilka przybitek (tzw. „flejtuchów”);
stal, drewno, mosiądz; dł. luf 33,3 cm, dł. całk. 43 cm; wymiary puzdra 8 x 49,6 x 25,3 cm.
Francja, Paryż, Pierre Castinne Renette, I poł. XIX w.