z nożykiem koganata;
głownia stalowa, z dwustronnie zaznaczoną ością, lekko zakrzywiona; u nasady gładka, miedziana opaska fuchi; jelec - tsuba - żelazna, z głową lwa; nad nią od strony rękojeści - wąski, złocony i czerniony pierścień - kashira; rękojeść - tsuka - obłożona skórą rekina - same, w oplocie z czarnego, bawełnianego sznura - uchi-himo; pochwa - saya - drewniana, pokryta czarną laką z delikatnym wzorem mory; po zewnętrznej stronie - ebonitowe ucho do przewleczenia sznura, przytrzymującego broń za pasem; po drugiej stronie - pogrążony w płaskiej kieszonce nożyk koganata, z płaską rękojeścią zwaną kozuka, dekorowaną motywem
stylizowanej fali, na tle moletowanym w drobną siateczkę;
stal, żelazo, mosiądz, miedź, drewno, skóra, laka, ebonit;
dł. głowni 39,5 cn , krzywizna 1 cm, dł. całk. 53,6 cm, w pochwie 55 cm.
Japonia, k. XIX w.