Nr katalogowy: 820
Szafka w stylu mebli Boulle'a
mahoń;
Francja, ok. 1870 - 80
o prostych bokach i froncie, ściętych frontowych narożach, z marmurowym blatem, zamykana jednoskrzydłowo, wsparta na konsolowych nóżkach. Całość fornirowana, czarno bejcowana, politurowana na wysoki połysk, dekorowana inkrustacją z mosiężnej żyłki tworzącej wzory floralne, na tle czerwonawej masy imitującej szylkret, dodatkowo ozdobiona złoconymi brązami. Na skrzydle drzwi owalny medalion obwiedziony profilowaną mosiężną listwą i ujęty trójkątnymi polami w narożach. Gzyms górny i cokół ujęte profilowaną listwą. Frontowe naroża u góry i u dołu dekorowane rozetami, a w górnej partii także kariatydami.
We wnętrzu dwie półki. Na górnej ramie korpusu, w lewym górnym narożu zatarta sygnatura; konstrukcja - dębina, mahoń; fornir - mahoń; 106 x 76,5 x 38,5 cm.
Francja, ok. 1870 - 80
Mebel dekorowany „marketerią bulowską”, techniką zdobniczą rozpowszechnioną i udoskonalona przez królewskiego projektanta mebli Charles'a Andre'a Boulle'a (1642 - 1732), a polegającą na dekoracji mebla przez naklejenie na drewniane podłoże korpusu lub szkieletu wzorów wyciętych w drewnie, szylkrecie, mosiądzu czy kości. Jest to technika bardzo dekoracyjna, kosztowna z uwagi na użyte materiały, przez co luksusowa. W 2 połowie XIX w. meble dekorowane w podobny sposób stały się popularne. Omawiana szafka jest typowym przykładem takiego naśladownictwa w wersji dziewiętnastowiecznej, w której często zastępowano kosztowny szylkret barwioną masą klejowo-kredową. Wykonana w sposób rzemieślniczy, na dobrym poziomie, po konserwacji.