Nr katalogowy: 742
Zegar kaflowy z budzikiem
Czechy, Ołomuniec, zegarmistrz Frantz Baeyer,
2 poł. XVIII w.
na planie kwadratu, mosiężny, na 4 nóżkach; dolna krawędź schodkowo profilowana; ścianki z 4 stron oszklone, ukazujące wnętrze mechanizmu; wydłużone owalne szybki w obramieniach z motywem stylizowanych palmet; górą gzymsik z profilami; na wierzchu nakładany srebrzony pierścień z grawerowanym podziałem godzinowym rzymskim i minutowym arabskim; pośrodku grawerunek ze stylizowanymi liśćmi akantu i muszlami na punktowanym tle; w narożach ażurowe nakładki z motywem muszli i rocaille'u; wskazówki ażurowe; mechanizm z naciągiem sprężynowym, ze ślimacznicą i łańcuszkiem Galla; bije godziny
i kwadranse, posiada funkcję budzika; od spodu obudowy - klapka z dwiema czaszami dzwonków; po jej uchyleniu widoczna płyta mechanizmu z pięknym kokiem i nałożonym ozdobnym ażurem - złoconym i grawerowanym, w formie wici roślinnej; w prawym górnym rogu - napis grawerowany na kartusiku: „FRANTZ / BAEYER / IN OLLMIZ”;
mosiądz, stal, szkło; wys. 10 cm, szer. 12,8 cm, głęb. 12,8 cm.
Czechy, Ołomuniec, zegarmistrz Frantz Baeyer, 2 poł. XVIII w.