olej, płótno, 59 x 121 cm; sygn. l. d.: [JÓZEF] CHEŁMOŃSKI/ Mü[nchen] 1872
olej, płótno, 59 x 121 cm;
sygn. l. d.: [JÓZEF] CHEŁMOŃSKI/ Mü[nchen] 1872 (miejscowość i data słabo czytelne)
Wyjątkowe dzieło Józefa Chełmońskiego na aukcji w Warszawie!
Niedawne pojawienie się obrazu „Droga do kościoła” we Francji wywołało olbrzymią sensację wśród kolekcjonerów, antykwariuszy, historyków sztuki czy po prostu miłośników malarstwa polskiego.
Od momentu przyjazdu do Polski trwały badania, wyjaśniające wiele zagadek, a dzięki podstawowym zabiegom konserwatorskim (oczyszczenie lica) można podziwiać piękno specyficznej kolorystyki i światła na obrazie.
Prawdopodobnie najwięcej wątpliwości budziła sygnatura oraz data umieszczona pod nią. Dzięki zdjęciom w podczerwieni udało się odczytać pod nazwiskiem: CHEŁMOŃSKI litery „Mü”, co wskazuje nam na miejsce wykonania München – Monachium. Nazwa miejscowości nie jest w całości czytelna. Data, jaka widnieje za nią to rok 1872. Praca powstała więc w pierwszym roku studiów Chełmońskiego na Akademii w Monachium.
Także brak imienia przed nazwiskiem budził wątpliwości. Chełmoński zazwyczaj sygnował prace tej klasy pełnym imieniem i nazwiskiem, pisanych wersalikami. Pojawiła się sugestia, iż praca została obcięta po bokach. Potwierdza to odnaleziona fotografia zrobiona jeszcze przed tym zabiegiem, na której pod szkłem powiększającym widać całość sygnatury: JÓZEF CHEŁMOŃSKI/ München 1872.
Obcięcie kilku centymetrów po bokach oraz czyszczenie obrazu i nałożenie świeżej warstwy werniksu (w dalszej przeszłości) to jedyne zabiegi jakim została poddana praca. Jest to niewątpliwie jej dodatkowy atut, ponieważ rzadko zdarza się, by dzieła o takiej klasie pojawiały się na rynku w stanie praktycznie dziewiczym.
Jest to bez wątpienia wyjątkowa okazja do nabycia tak szczególnej pracy jednego z czołowych przedstawicieli malarstwa polskiego, którego obrazy niestety zostały rozproszone po świecie jeszcze za życia arytysty. Tym bardziej cieszy gdy tak wspaniałe dzieło znajduje się na nowo w rękach polskich kolekcjonerów. Być może jest szansa, że zainteresują się nim także polskie muzea.
Do czasu aukcji - 20 kwietnia, prace można podziwiać w salonie Domu Aukcyjnego Rempex przy ul. Karowej 31.
Zachęcamy do zapoznania się z ekspertyzą Tadeusza Matuszczaka, wybitnego specjalisty twórczości Józefa Chełmońskiego.
zobacz ekspertyzę