olej, płótno dublowane; 140 x 200 cm;
sygn. i dat. u dołu po lewej: K. Lasocki 1936 r.
Na odwrocie transfer napisu:
Za obraz "Owce na pastwisku" ol. art. mal. / Kazimierz Lasocki / otrzymał na Salonie Dorocznym 1936 r. / potwierdzenie srebrnego medalu / Warszawa, 22 maja 1937 r. / [podpis] oraz lekko zatarta okrągła pieczęć.
Obraz eksponowany na wystawie i ujęty w katalogu:
„Monachijczycy. Gierymscy, Stryjeńska, Wierusz-Kowalski, Chełmoński i inni” na Zamku Lubelskim (Muzeum Narodowe w Lublinie) od 21 listopada 2025 do 8 marca 2026 roku, s. 415.
Kazimierz Lasocki - studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie (1890-1895) u Wojciecha Gersona i Jana Kauzika oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1895-1898) m.in. pod kierunkiem Franza Stucka. W latach 1901-1904 był asystentem Konrada Krzyżanowskiego w jego prywatnej szkole. W latach 1917-1918 był jednym z organizatorów życia artystycznego w Kijowie i Kamieńcu, gdzie wykładał na Uniwersytecie Ludowym. Po II wojnie światowej wziął udział w I i II Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie (1950, 1951). Wystawiał przeważnie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Salonie Sztuki Stefana Kulikowskiego w Warszawie, a także w Krakowie, Łodzi, Lwowie, Poznaniu.
Artysta chętnie podejmował tematykę wiejską i pastoralną, koncentrując się na spokojnych, harmonijnych ujęciach natury oraz życiu zwierząt gospodarskich. Jego prace są pełne nastroju i obserwacji natury, a jednocześnie artysta zachowuje indywidualny idiom malarski, oparty na wyważonej kompozycji i dbałości o detal.W prezentowanym dziele zwraca uwagę całościowe, lecz zarazem wnikliwe ujęcie stada owiec, ukazanych na tle szeroko rozplanowanego pejzażu. Subtelna gra światła i stonowana paleta barw budują nastrój wyciszenia i kontemplacji, charakterystyczny dla jego malarstwa.