Nr katalogowy: 721
Zegar kominkowy w manierze Ludwika XVI
brąz, odlew cyzelowany, złocony,
marmur czerwony, mosiądz, szkło;
Francja, Paryż, firma Vincenti and Cie, 3 tercja XIX w.
w formie owoidalnego wazonu z brązu złoconego, z pokrywą zwieńczoną owocem granatu na rozecie z winnej latorośli; po bokach pełnoplastyczne głowy brodatych satyrów o wężowych rogach, ujęte festonami z lauru i winnej łozy; podstawa z czerwonego marmuru, na sześciu kolistych nogach opasanych laurem; mechanizm o naciągu sprężynowym, z regulatorem wahadłowym i paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; na płycie napis w kole: "VINCENTI & Cie; MEDAILLE d' ARGENT 1855"; Tarcza pokryta emalią, z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym;
u dołu napis: "A PARIS"; tarcza oraz mechanizm z tyłu - przesłonięte kolistymi, oszklonymi drzwiczkami;
brąz, odlew cyzelowany, złocony, marmur czerwony, mosiądz, szkło; wys. 51 cm, szer. 28 cm, głęb. 20,5 cm;
Francja, Paryż, firma Vincenti & Cie, 3 tercja XIX w.